Květiny a knihy jsou pro mnoho lidí právě tak nezbytné jako denní chléb.
Honoré de Balzac

Vyhoďme ho z kola ven - Ken Kesey

21. července 2011 v 19:06 | J.
Asi před týdnem jsem dočetla další kousek z povinné četby - Vyhoďme ho z kola ven - a dost mě to zaujalo. Nevím, kdo to četl, ale já z toho měla strach. Když mi bylo asi pět, díval se můj brácha na filmovou verzi knížky (Přelet nad kukaččím hnízdem) a potom mě tím strašil. Vždycky říkal, že když ho budu zlobit, nechá mi udělat lobotomii... O těchto prázdninách jsem šla do knihovny a paní knihovnice mi řekla, abych si tu knížku přečetla. Říkala jsem si: "tak jo, když ji nebudu chtít číst, prostě ji nechám být...". Asi dva týdny mi knížka ležela na poličce, a já se pořád nemohla odhodlat. Nakonec to ale přišlo a já sebrala všechnu svoji odvahu a překvapivě mě to dost překvapilo .

Knížku vlastně vypráví Indián Bromden, který předstírá, že je hluchoněmý, aby mohl vyslechnout rozhovory sestry, vedoucí oddělení, slečny Ratchedové. Bromden vlastně často trpí halucinacemi - zdá se mu, že "velká sestra" nechá vpouštět mlhu atd. Příběh vlastně začíná tím, že na oddělení přichází nový pacient, Patrick Randle McMurphy. McMurphy není chorobomyslný, jen se chtěl vyhnout pracovní farmě a proto předstírá, že je blázen. Postupně se seznámí se spoustou dalších obyvatelů blázince a vytváří si mezi nimi velmi silné postavení. Slečna Ratchedová to všechno sleduje, nechává ho, aby s ní vláčel jak chtěl, ale přitom v duchu plánuje pomstu. Nechá Patricka, aby si s pacienty vyjel na ryby, hrát basketbal atd. Jednou to ale McMurphy přepískne (pozve na oddělení své přítelkyně a všichni se tam opijí). Nejvíce sestru zraní, když najde jednoho pacienta s McMurphyho přítelkyní. Billy je z toho tak zaražený a spáchá sebevraždu, McMurphyho to tak dostane, že chce sestru uškrtit, ale odtrhnout ho od ní. Na několik týdnu McMurphy zmizí, a když se vrátí, zjistí jeho přátelé, že mu doktoři udělali lobotomii a je z něj pouhopouhá živoucí troska. To nemohou překousnout a v noci ho Bromden uškrtí a uteče...

Tím vlastně tenhle příběh končí. Podle knížky natočil i Miloš Forman film. Hned po tom, co jsem knížku dočetla, zjišťovala jsem, co vlastně lobotomie je. Takže je to operativní neurochirurgický zákrok, při kterém jsou přerušena nervová vlákna spojující mozkový lalok s ostatními částmi mozku. Z toho ale stejně nejsem moc rozumná, protože nejsem neurochirurg .


Tenhle román je psaný ich-formou. Indián Bromden má bohatý jazykový projev, způsobený částečně i svojí chorobou. Je velmi nespolehlivým vypravečem, protože se nikdy neví, jestli události jsou pravdivé nebo se odehrávají v náčelníkové hlavě. Způsob jakým mluví McMurphy je dosti neohrabaný, a taky nespisovný. Používá různá nářečí, slang, argot...
Slohový postup je vyprávěcí, náčelník často používá přezdívky (velká sestra, černí frajeři,..)

Hlavní postavy: • Indián Bromden - vypravěč příběhu, který trpí halucinacemi. Fyzicky je velmi vyspělý s ohromnou sílou. Na povrch se zdá tichý, nesebevědomý, přitom je ale velmi mazaný - daří se mu předstírat, že je hluchoněmý, aby mohl vyslechnout většinu rozhovorů, které nejsou určeny pro uši pacientů. Po zabití McMurphyho utíká z léčeby a chce se vrátit do míst, kde vyrůstal.
• Patrick Randle McMurphy - muž, o němž vlastně celý příběh je. Rebelant, který přichází do Oregonu do léčebny proto, aby se vyhnul povinným pracem na pracovní farmě. Ze začátku se mu daří ovládat oddělení, ale na konci je přemožen hlavní sestrou a ztrácí sám nad sebou kontrolu. Z milosti je posléze zabit Indiánem Bromdenem.
• slečna Ratchedová - představuje symbol totality, chce aby vše bylo seřazeno podle jejího řádu. McMurphy jí její snahu narušuje a proto ho chce potrestat.

Autor tím dílem chtěl ukázat prostředí v ústavech pro duševně choré, v nichž jsou izolováni a převychováváni lidé, kteří se nehodí do "našeho světa". Taky ukazuje nebezpečí moderní civilizace, která se snaží odstranit individualitu člověka.

Na to, jak jsem se téhle knížky ze začátku bála, mě vážně dostala. Moc se mi líbila, vtáhla mě do děje a ukázala mi, jak to vlastně na takovýhle místech vypadá. Autor tady nedává čtenáři žádný prostor k tomu, aby při čtení přemýšlel o nečem jiném - spousta zvratů. Čtenář se prostě při tomhle čtení nemůže nudit. Je to první knížka co znám, jejíž hlavní postavou je duševně chorá osoba, takže to dodává úplně nový rozměr mému pohledu na svět.

Vážně jsem moc ráda, že jsem si tu knížku přečetla, protože mi přijde, že je to knížka s velkým "K". A takových není moc . Bye, bye!! :)Mimochodem ve filmu hraje Jack Nicholson :)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Luky Luky | Web | 22. července 2011 v 15:06 | Reagovat

Zaujímavé :)

2 Vivien Vivien | E-mail | 16. ledna 2014 v 17:53 | Reagovat

Měla bych jednu otázku kdo je VELKÁ SESTRA a kdo je SESTRA RATCHEDOVÁ??
Děkuji předem za odpověď ;)

3 Orsy Orsy | 7. května 2014 v 13:21 | Reagovat

[2]: Velká sestra a sestra Ratchedová je jedna a tatáž osoba.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
LAYOUT BY: GORMAL
PICTURES BY: JAREK KUBICKI